Marysia

Marysia, moja immienniczka skończyła 8 mcy ale znamy się już od roku!!!! Poród o czasie, 1 operacja planowa o czasie, bez powikłań, czekamy na 2 etap leczenia kardiochirurgicznego w ICZMP

Andrzejek

andrzej

Dzis na Nowy Rok 2016 taki nasz prezent od losu dla tych ktorzy zajmuja sie kardiologia prenatalna…

Było Boże Narodzenie 2013 kiedy kobieta dowiedziała się od polożnika we Wroclawiu, że jej płód ma prawdopodobnie wadę serca… Potwierdzone zostało wykrycie wady (w I połowie ciąży)  i ustalono iż jest to zwężenie zastawki płucnej przebiegające z istotną niedomykalnością zastawki trójdzielnej… Zdeterminowana młoda osoba ze wsparciem ze strony najbliższych postanowiła się nie poddawać losowi i ciąża była kontynuowana…

Do 32 tyg ciaży seryjne badania echokardiografczne pokazywały prawidłowy rozwój płodu i brak progresji zmian czynnościowych w sercu…ale w 33 tyg zaczęlo narastać powiększenie serca płodu z hipokinezą prawej komory… Rozpoczęliśmy przezlożyskowe (czyli podając leki ciężarnej) leczenie plodu i przygotowywanie obydwu pacjentów (cieżarnej i płodu) do planowego porodu w ICZMP. Dzięki dobrej współpracy z naszym położnikiem i neonatologiem w 38 tyg Andrzejka zobaczyliśmy już bez matczynego inkubatora i bez opóźnienia otrzymał niezbędne leki (Prostin) przedłużające krążenie płodowe, które slużylo mu dobrze przez wiele ostatnich tygodni.
W pourodzeniowym echo okazało się iż płatki zastawki płucnej na tyle mocno uległy sklejeniu iż jedyną opcją dla niego jest leczenie kardiochirurgiczne. Operacja przez Prof. J. Molla została wykonana w ciągu pierwszego tygodnia życia pourodzeniowego…Oczywiście dalej opieka na intensywnej terapii, leki, rehabilitacja ale gdyby nie odpowiednie przygotowanie…gdyby nie poród o czasie…finał dla nas i rodziny w 2016 mógłby być inny…. A dziś nasz bohater ma się dobrze i czeka na tort urodzinowy…..

Otylia

Zdjęcia Otylii z okresu przed urodzeniowego (2008), z okresu noworodkowego, niemowlęcego oraz aktualne (2013) znaczą więcej niż tysiące słów. Otylia miała wykrytą i zdiagnozowaną prenatalnie złożoną wadę serca pod postacią HLHS. Wadę, która jeszcze w latach 70 -tych XX wieku uznawaliśmy za wadę letalną. Otylia urodziła się planowo w ICZMP, pierwszy zabieg operacyjny na jej serduszku wykonał zespół prof. Jacka Molla. Ta operacja umożliwiła przeżycie noworodka, niestety konieczne były dalsze planowe  kolejne operacje, tym razem w Monachium przez Prof.Malca.

Otylia HLHS 2008

Otylia Boże Narodzenie 2009

Dzisiaj Otylia jest śliczną dziewczynką i cieszy oczy nie tylko rodziców  brata. Nas kardiologów prenatalnych jej losy zachęcają do dalszej pracy i przekonywania położników i neonatologów, iż nie ma takich barier, których razem nie można  pokonać.

Otylia  na Warsztatach Go Heart’s w Jachrance, lipiec 2013.

Michałek

Michał, to nasz kolejny pacjent po diagnostyce prenatalnej, zaplanowanym porodzie w ICZMP i leczeniu w Klinikach Neonatologicznej, Wad Wrodzonych,  
Kardiologicznej i Kardiochirurgicznej.

Wada serca wykryta w 17 tygodniu zdiagnozowana w 18 tygodniu jako atrezja zastawki aortalnej, atrezja zastawki  mitralnej, hemodynamicznie wspólna komora, krążenie przewodo-zależne. Monitorowanie echokardiograficzne w 22, 25, 32, 35 i 37 tygodniach umożliwiało zakwalifikowanie tej wady jako ciężkiej planowej, co zostało
potwierdzone po urodzeniu.

Foto: Michał KOSIOREK ze szczęśliwą Mamą

Michał opuszcza nasz szpital po 6 tygodniach pobytu (nieco dłuższa hospitalizacja  niż zwykle ze względu na kontakt z wiatrówką, który spowodował opóźnienie zabiegu), w 25 dobie po operacji przeprowadzonej przez prof. Jacka Molla. 

Miłosz

Miłosz

Miłosz 32 tydzień 3D

Miłósz

Miłosz ektopia serca 7 dni po 1 zabiegu – 2008

Agnieszka

Agnieszka ze złożoną wadą serca diagnozowaną przed porodem: izomeryzm prawoprzedsionkowy z CoA, nie wymagała terapii przed porodem, po porodzie otrzymywała prostin i miała plastykę balonową łuku aorty

agnieszka 1
agnieszka 3
Agnieszka 2 mce

Tomaszek

Badania serca płodu w ośrodku kardiologii prenatalnej służą głównie weryfikacji anomalii stwierdzanych wcześniej przez położników….Ale nie tylko… Cześć ciężarnych zgłasza się do naszych gabinetów ponieważ chcą mieć – poprzez dodatkowe badanie kardiologiczne pewność, że ciąża przebiega prawidłowo. Takich kobiet jest coraz więcej, choć jeszcze mało… Zdjęcie Tomka wygrzebaliśmy z naszego archiwum, pięciomiesięczny niemowlak jest tu okazem zdrowia. Był badany przed urodzeniem, tak aby mama i cała rodzina do końca ciąży mogli spać spokojnie. Dziesięć lat temu takie badanie – prenatalna diagnostyka kardiologiczna bez podejrzenia wady – było raczej rzadkością. W przypadku Tomka inspiratorką badania była Babcia, pediatra, pracownik naukowy, kierownik jeden z katedr Śląskiej Akademii Medycznej. Była więc jedną z prekursorek upowszechniania naszego badania. Dziś z nieinwazyjnej prenatalnej diagnostyki kardiologicznej korzysta coraz więcej ciężarnych. A my dzięki Państwa i naszym staraniom mamy już coraz dłuższa listę fachowców, których polecamy i prezentujemy na stronie www.orpkp.pl oraz www.echoplodu.pl

Natalka

Będzie to przypadek o lekarskiej sztafecie… Kolejne, seryjne badania USG ciężarnej – przyszłej mamy Natalki (27 lat, pierwsza ciąża) w 8, 12, 17, 21, 25 i 29 tygodniu opisywane były jako bez zmian. Jednak w czasie kolejnego badania w 33 tygodni, położnik wykrył guzy serca płodu i skonsultował przypadek z neonatologiem pediatrą. Neonatolog uznał sytuację za pilną i uzgodnił pilne badanie w naszym ośrodku kardiologii prenatalnej, w ICZMP w Łodzi. U płodu płci żeńskiej z prawidłową biometrią, prawidłowymi przepływami obwodowymi w naczyniach pępowiny oraz ośrodkowego układu nerwowego, zarejestrowaliśmy nietypowy obraz serca: w obrębie lewego przedsionka i w okolicach przegrody międzykomorowej widoczne były kuliste twory hiperechogeniczne. Osłuchując serce płodu stwierdzono nieprawidłowy tzw. turbulentny przepływ krwi przez bardzo wąski otwór owalny. Dodatkowo zauważono także hiperechogeniczna krew w prawym przedsionku. Płód wg oceny USG ważył ponad 2 kg. Uznano jednak, że sytuacja hemodynamiczna jest na tyle groźna, iż pozostawanie płodu dalej in utero zagraża jego życiu.

rys serca


Rys. serca Natalki

Ciężarna w trybie pilnym została skierowana do kliniki położniczo-ginekologicznej, gdzie po kilku godzinach wykonano cięcie cesarskie. Na świat przyszła Natalia, ważyła zaledwie 2200 g, w skali Apgar dziewczynka została oceniona na 6 p. U wcześniaka rozpoznano infekcję z narastaniem niewydolności oddechowej i podwyższeniem poziomu bilirubiny (max do 11 mg/dl). Wdrożono wielokierunkowe leczenie (antybiotyki, surfaktant, karmienie pozajelitowe) i w 25 dobie noworodka, w dobrym stanie w okresie przyrostu masy ciała, przekazano do Kliniki Kardiologii ICZMP.

usg Natalki

Historia narodzin Natalii pokazuje, jak prenatalna diagnostyka ultrasonograficzno-echokardiograficzna spowodowała przyśpieszenie terminu porodu, przed nasileniem się objawów zagrożenia życia płodu z powodu przymykającego się otworu owalnego. Powodem pogarszania się stanu płodu były bowiem zaburzenia hemodynamiczne – nie mające związku z guzami serca. Po porodzie zmiany w sercu miały tendencję do regresji.

W sztafecie o życie i zdrowie Natalki wzięli udział:

położnik wykrywający problem u płodu neonatolog który uznał problem za pilny kardiolog prenatalny dysponujący elektronicznym stetoskopempołożnicy podejmujący decyzje o cięciu cesarskimneonatolodzy zajmujący się wcześniakiem.

Natalka

Natalka dzięki tej sztafecie przeżyła, Dalej o jej zdrowie troszczyć się będą pediatrzy – kardiolodzy dziecięcy i być może także kardiochirurg… ale to już będzie inna opowieść na inną okazję. Natalka jest wydolna oddechowo i krążeniowo i ma cichy szmer na koniuszku.

Mamie Natalki dziękujemy za piękne zdjęcie i życzymy Jej i córeczce zdrowia, zdrowia, zdrowia.

Opr. M.Lipiński

Karolek

Miał szczęście on i jego Mama, że urodził się w 2011, na początku 21 wieku. Dziś ma 6 miesięcy, wada jego serduszka cofa się w miarę upływu czasu. Będzie żył zdrowo.

Gdyby miał przyjść na świat w końcu ub. wieku, w latach osiemdziesiątych, żeby zdiagnozować i skutecznie zwalczyć wrodzoną wadę musiałby przejść wielokrotnie szkodliwe da zdrowia badania rentgenowskie, częste badania EKG, wielokrotnie musiałby leżeć w szpitalu. A dziś, dzięki ultradźwiękom … Oto opis zdiagnozowanego w ICZMP przypadku mięśniowego małego VSD. Zacznijmy od obrazu prenatalnego badania echokardiograficznego naszego małego pacjenta, jeszcze w brzuchu mamy.

usg

Najczęściej prenatalnie (przed urodzeniowo) stwierdzamy złożone wady serca…, najczęściej kwalifikujemy je do leczenia w okresie noworodkowym. Zdarzają się i takie wady które w występują tylko przejściowo i zanikają w okresie rozwoju dziecka. Taką wadą może być ubytek przegrodzie międzykomorowej w jej części mięśniowej. I taką wadę stwierdziliśmy w badaniu prenatalnym u Karolka.

Prezentowany tu obraz ubytku płodu widoczny jest w badaniu za pomocą kolorowego Dopplera. U tego płodu wszystkie inne badania były prawidłowe, ciąża rozwijała się prawidłowo. Poród odbył się o czasie, siłami natury. Wada serca została potwierdzona badaniem noworodka. Karolek kilka dni po porodzie pozostał na obserwacji w szpitalu. Ponieważ dobrze jadł, przybierał na wadze a poza szmerem wysłuchiwanym stetoskopem nie wykazywał żadnych objawów chorobowych – został wypisany do domu w 2 tygodniu życia do dalszej obserwacji. Szmer był słyszalny jeszcze w wieku 3 miesięcy, ale dwa miesiące później już nie. Nasz pacjent dobrze się rozwija, rośnie, a jego ubytek ulega samoistnemu zmniejszaniu się.

Karolek w wieku 6 miesięcy

Foto: Karolek w wieku 6 miesięcy. Kiedyś redaktor Polskiego Radia?

Opr. M. Lipiński

Grześ

Grześ w okresie przedurodzeniowym: wada serca krytyczna stenoza aortalna z infekcją płodu, leczenie przed porodem oraz po porodzie w ICZMP

grześ