Andrzejek

andrzej

Dzis na Nowy Rok 2016 taki nasz prezent od losu dla tych ktorzy zajmuja sie kardiologia prenatalna…

Było Boże Narodzenie 2013 kiedy kobieta dowiedziała się od polożnika we Wroclawiu, że jej płód ma prawdopodobnie wadę serca… Potwierdzone zostało wykrycie wady (w I połowie ciąży)  i ustalono iż jest to zwężenie zastawki płucnej przebiegające z istotną niedomykalnością zastawki trójdzielnej… Zdeterminowana młoda osoba ze wsparciem ze strony najbliższych postanowiła się nie poddawać losowi i ciąża była kontynuowana…

Do 32 tyg ciaży seryjne badania echokardiografczne pokazywały prawidłowy rozwój płodu i brak progresji zmian czynnościowych w sercu…ale w 33 tyg zaczęlo narastać powiększenie serca płodu z hipokinezą prawej komory… Rozpoczęliśmy przezlożyskowe (czyli podając leki ciężarnej) leczenie plodu i przygotowywanie obydwu pacjentów (cieżarnej i płodu) do planowego porodu w ICZMP. Dzięki dobrej współpracy z naszym położnikiem i neonatologiem w 38 tyg Andrzejka zobaczyliśmy już bez matczynego inkubatora i bez opóźnienia otrzymał niezbędne leki (Prostin) przedłużające krążenie płodowe, które slużylo mu dobrze przez wiele ostatnich tygodni.
W pourodzeniowym echo okazało się iż płatki zastawki płucnej na tyle mocno uległy sklejeniu iż jedyną opcją dla niego jest leczenie kardiochirurgiczne. Operacja przez Prof. J. Molla została wykonana w ciągu pierwszego tygodnia życia pourodzeniowego…Oczywiście dalej opieka na intensywnej terapii, leki, rehabilitacja ale gdyby nie odpowiednie przygotowanie…gdyby nie poród o czasie…finał dla nas i rodziny w 2016 mógłby być inny…. A dziś nasz bohater ma się dobrze i czeka na tort urodzinowy…..