W dniach 17-18 maja 2024 r., odbyła się VI Konferencja Kardio-Prenatal, ogniskująca się na problemach najmłodszych pacjentów i profesjonalnej nad nimi opiece.
Tradycyjnie w Łodzi, spotkało się ponad 100 lekarzy i studentów medycyny zainteresowanych kardiologią prenatalną, aby wziąć udział w wykładach, dyskusjach i wymianie doświadczeń. Wspaniałe wystąpienia zaproszonych gości: Prof. Normana Silvermana, Prof. Donofrio (on line) i Prof. Nicolaidesa (online) były akcentem międzynarodowego wymiaru konferencji i powodem do satysfakcji, że kardiologia prenatalna w Polsce prowadzona przez ośrodki referencyjne wpisuje się w światowe standardy.
Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom VI Konferencji Kardio-Prenatal „Kardiologia prenatalna wczoraj i dziś”. Jako organizatorzy tego wydarzenia jesteśmy szczęśliwi i dumni, że tak wielu znakomitych naukowców i praktyków wzięło w nim udział.
Mamy nadzieję, że konferencja była dla Państwa okazją do inspirującej wymiany myśli, informacji i doświadczeń związanych z trudną dziedziną medycyny jaką jest kardiologia prenatalna.
Dziękujemy, że byli Państwo z nami w tak licznym gronie. Jest to dla nas zaszczyt i motywacja do dalszych działań na rzecz rozwoju kardiologicznej diagnostyki przed urodzeniowej. Mamy nadzieję gościć Państwa podczas kolejnej edycji naszej konferencji.
Kardiologia prenatalna dziś jest interdyscyplinarną dziedziną medycyny, łączącą wiele specjalności.
Dlatego VI Konferencję Kardio Prenatal 17-18.05.2024 kierujemy do położników, perinatologów, kardiologów dziecięcych, neonatologów, genetyków, radiologów, kardiochirurgów dziecięcych, położnych, pielęgniarek, rehabilitantów, kadry naukowej Uczelni Medycznych, świeżych umysłów następnych pokoleń adeptów medycyny.
Jako dziedzina medycyny jest trudna i wymagająca , która pomimo przeciwności – prężnie się rozwija i w XXI wieku przyczynia się do rozwoju kardiochirurgii noworodkowej i kardiologii dziecięcej. Stwarza możliwości dla kardiochirurgów wczesnego leczenia noworodków, a nie jak to dawniej bywało późnego leczenia siniczych wad serca i ich powikłań.
Dzięki kardiologii prenatalnej, diagnostykę wad serca u noworodków przeprowadza się w okresie bezobjawowym.
Prenatalna, a szczególnie przedurodzeniowa diagnostyka kardiologiczna daje większe możliwości wykorzystania leczenia interwencyjnego przez kardiologów dziecięcych w pierwszych godzinach życia noworodka.
Dla położników i perinatologów to najlepszy sposób oceny dobrostanu płodu w XXI wieku, najlepszy sposób aby uniknąć wcześniactwa , najlepszy sposób aby wybrać poród siłami natury czy przez cesarskie cięcie.
Dla neonatologów to najlepszy sposób przewidywania stanu noworodka.
Kardiologiczna diagnostyka prenatalna to najlepsze ogniwo opieki perinatalnej aby czas pobytu noworodka w szpitalu był najkrótszy czyli najtańszy!
Ta współczesna, wielospecjalistyczna medycyna jest ważna dla każdej kobiety ciężarnej i jej płodu.
Jest ważna dla wszystkich zainteresowanych echokardiografią płodową.
Wady serca to najczęstsze wady wrodzone u płodów i noworodków!!!
Transport noworodka karetką w stanie zagrożenia życia ? Nie, to stara już medycyna !!!!
Poród wcześniaka z wadą serca ???? To tragedia i długi czas pobytu w szpitalu i możliwość licznych powikłań. Chcemy i możemy tego uniknąć.
Na naszej konferencji prezentowane będą najnowsze doniesienia ze świata medycyny, wykłady gości z zagranicy, ciekawe przypadki, które jak zawsze czegoś nas uczą oraz materiały jeszcze nie publikowane.
Chairmans: Genetic session Prof. A. Gach – Geneticist & Prof. Gulczyńska- Neonatologist
15.30 – 15.45
Genetic diagnoses before pregnancy, during 1 trimester, 2nd trimester and 3 trimester
Prof. A. Gach
Lodz
15.45 – 16.00
Neonate with genetic problem
Prof. I. Maroszyńska
Lodz
16.00 – 16.15
Prenatal counseling based on craniofacial defects
Dr L. Dudarewicz
Lodz
16.15 – 16.30
Ebstein’s anomaly – new insights into genetics and management
Dr H. Słodziński
Lublin
16.30 – 17.00
Tuberous sclerosis in neonate from neurologist point of view
Dr Ł. Przysło
Lodz
17.00 – 18.00
PTKP Board elections for the years 2025-2028
Saturday: Prof. K. Preis – Obstetrician & Prof. P. Oszukowski – Obstetrician & Prof. Wiecheć
Our past history and future
10.00 – 10.15
Mortality due to fetal heart defects
Prof. M. Respondek-Liberska
10.15 – 10.30
Prenatal cardiology development based on APW-literature review and our experience
Dr A. Nocuń
Krakov
10.30 – 10.45
Normogram for fetal heart evaluation part 1
Dr O. Sylwestrzak
Lodz
10.45 – 11.00
Normograms for fetal heart evaluation part 2
S. Witkowski
Lodz/Torun
11.00 – 11.30
Coffe break
Last Session
The most difficult cases
Chairman Prof. Słodki & Prof. Wiecheć & Prof. Dubiel
11.30 – 11.40
Central nervous tumor or genetic problem ?
Dr O. Sylwestrzak
Lodz
11.40 – 11.50
Heart defect and esophageal atresia
Ł. Biały
Lodz
11.50 – 12.00
Twin twin anemia sequence
Dr M. Blitek
Wroclaw
12.00 – 12.10
Twin twin transfusion S
Dr Ł. Sokołowski
Lodz
12.10 – 12.25
Polish AI project for fetal and neonatal heart
Prof. M. Wiecheć Prof. A. Lewicki
Krakov
12.25 – 12.40
Supporting fetal cardiac functional assessment with Fetal HQ technique
Dr K. Serafin
Krakov
12.40 – 12.55
Neurosonographic signs in CMV-infected fetuses
Dr W. Krzeszowski
Lodz
12.55 – 13.15
Q & A
Summary: prof. M. Słodki & prof. M. Dubiel, & prof. P. Oszukowski & prof. M. Wiecheć & prof. M. Respondek-Liberska
Partnerzy Wydarzenia:
Firma Euronet Firma GE Fundacja Serce Dziecka Fundacja Cor Infantis Fundacja Mamy serce PWN/PZWL Termedia Poledix Firma Zepter Polski Bank Komórek Macierzystych
Serdecznie zapraszamy na kolejny kurs Akademii Echokardiografii organizowany przez Polskie Towarzystwo Kardiologii Prenatalnej w dniach 27-28.01.2023 roku pt.:
Szkolenie USG + ECHO w ciąży bliźniaczej
Tematyka kursu – ciąża wielopłodowa oraz monitorowanie płodu za pomocą badania echokardiograficznego płodu.
Wybitni wykładowcy z zakresu ginekologii i położnictwa, perinatologii, genetyki i kardiologii prenatalnej przybliżą Państwu specyfikę badania echokardiograficznego w ciąży bliźniaczej. Na warsztatach nauczycie się Państwo prawidłowej techniki badania, oceny i dokumentowania przypadku aby uniknąć ewentualnego konfliktu na sali sądowej.
MIEJSCE: Zakład Kardiologii Prenatalnej ICZMP w Łodzi
CO NAS WYRÓŻNIA: Indywidualne podejście do Kursantów!!! KAŻDY będzie miał okazję do przeprowadzenia samodzielnego badania pod merytoryczną opieką jednego z wykładowców
DLA KOGO: dla WSZYSTKICH zainteresowanych echokardiografią płodową. KAŻDY lekarz niezależnie od doświadczenia nauczy się czegoś nowego, co podniesie jakość wykonywanych badań w Państwa Ośrodkach
CZY WARTO: TAK!!! w miłej i przyjaznej atmosferze pokażemy, że badania serca płodu można się nauczyć
W dniu 10.12.2022 w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi miało miejsce wyjątkowe wydarzenie:
Bal promocyjny z okazji wydania książki
WADY SERCA PŁODU. DIAGNOSTYKA I POSTĘPOWANIE której pomysłodawczynią oraz redaktorem naukowym jest Prof. Maria Respondek-Liberska.
Ta wyjątkowa pozycja na rynku wydawnictw medycznych szlakiem, w równym stopniu precyzyjny i przejrzysty prowadzi czytelnika przez problematykę wad serca płodu przedstawioną w sposób do tej pory nie prezentowany, stanowiąc kompletne kompendium wiedzy dla lekarzy i studentów medycyny, ale także ciężarnych i wszystkich zainteresowanych tym szczególnym tematem i najmłodszym pacjentem jakim jest płód.
Sobotnią uroczystość zaszczycili swoją obecnością wybitni przedstawiciele świata medycyny – kardiolodzy prenatalni, dziecięcy, kardiochirurdzy, ginekolodzy – położnicy, genetycy, neurolodzy, laryngolodzy i inni wspaniali goście, nie tylko z Polski centralnej ale także z południa, zachodu, północy i wschodu naszego kraju.
Miło było gościć przedstawiciel wydawnictwa PZWL, Fundacji Serce Dziecka, Fundacji Cor Infantis, Fundacji Mamy Serce, Fundacji Szlachetna Blizna.
Wielu z zaproszonych gości, którzy z niezależnych przyczyn nie mogli wziąć udziału w balu wyraziło słowa uznania dla publikacji przysyłając listy gratulacyjne, kwiaty i podziękowania.
Wyjątkową atmosferę nadała też doskonała oprawa kulinarna oraz muzyczna.
Poniżej list gratulacyjny od Prezesa OIL w Łodzi – dr n. med. Pawła Czekalskiego
Ze szczerymi wyrazami radości i satysfakcji z uczestniczenia w tym pięknym zwieńczeniu dzieła Prof. Marii Respondek-Liberskiej
Dr Iwona Strzelecka i pozostali Współautorzy Publikacji
Szanowni Państwo W imieniu Organizatorów bardzo dziękujemy za przygotowanie i wygłoszenie wspaniałych prezentacji przypadków na XIV Przedświątecznym wydaniu Pediatrii Opartej na Przypadkach. Zostały świetnie przyjęte i na pewno bardzo poszerzyły wiedzę pediatryczną uczestników. W załączeniu tradycyjne, niezbyt doskonałe, ale zawsze pamiątkowe zdjęcie. Załączamy także poprawiony, finalny program z pełną listą autorów, tak jak podaliście to Państwo w prezentacjach na spotkaniu. Wiemy, że dla wielu z Państwa jest to ważne
Wakacje w pełni urlopy zaplanowane, ale warto zarezerwować również czas jesienią i pouczyć się echokardiografii płodowej Udział w KURSIE to znakomita okazja do poznania metod obrazowania i SŁUCHANIA serca płodu , a także do poznania wyjątkowego miejsca: inspirują nas dzieła m.in. Picassa, Rodina, Klimta a także obrazy płodów uchwycone przez Kolegów z różnych części świata!!! Nasza praca z ultradźwiękami to nie tylko rzemiosło, ale i sztuka.
Zapraszamy na KURS ECHOKARDIOGRAFICZNY do wyjątkowego miejsca: Zakładu Kardiologii Prenatalnej
MIEJSCE: Zakład Kardiologii Prenatalnej ICZMP w Łodzi
CO NAS WYRÓŻNIA: indywidualne podejście do Kursantów!!! KAŻDY będzie miał okazję do samodzielnego badania
DLA KOGO: dla WSZYSTKICH zainteresowanych echokardiografią płodową. KAŻDY lekarz niezależnie od doświadczenia nauczy się czegoś nowego, co podniesie jakość wykonywanych badań w Państwa Ośrodkach
CZY WARTO: TAK!!! w miłej i przyjaznej atmosferze pokażemy, że badania serca płodu można się nauczyć
„Fetal heart examination in extracardiac malformations”
Szanowni Państwo,
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom IV Konferencji Kardio Prenatal Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej, która odbyła się w Łodzi w dniach 20-21.05. 2022r, za udział w tym wydarzeniu. Brak lockdownu i sprzyjające warunki epidemiczne– pozwoliły spotkać się osobiście. Konferencji towarzyszyła międzynarodowa wystawa prac poświęcona najmłodszym pacjentom – płodom, z gabinetów ultrasonograficznych specjalistów z wielu krajów.
Dziękujemy, że byli Państwo z nami w tak licznym gronie. Konferencja była okazją do inspirującej wymiany myśli, informacji i doświadczeń związanych z badaniem serca płodu w wadach pozasercowych. Dziękujemy za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery oraz za wyjątkowo aktywny udział w konferencji.
Jest to dla nas zaszczyt i motywacja do dalszych działań na rzecz rozwoju kardiologii prenatalnej. Mamy nadzieję gościć Państwa podczas kolejnej edycji naszej konferencji już w maju 2023 r.
W imieniu Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej mamy zaszczyt zaprosić Państwa do uczestnictwa w IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Fetal heart examination in extracardiac malformations” , która odbędzie się stacjonarnie w dniach 20-21.05.2022 w Łodzi. Wielką przyjemnością i zaszczytem będzie gościć (on-line) wybitnych specjalistów z zagranicy.
Eksperci kardiologii prenatalnej, ginekologii, perinatologii, neonatologii, kardiologii i kardiochirurgiizaprezentują swoje najnowsze obserwacje, wyniki badań i leczenia nienarodzonych i narodzonych dzieci.
Interdyscyplinarny i międzynarodowy charakter wydarzenia niewątpliwie przyczyni się do poznania najnowszych trendów w dziedzinie medycyny jaką jest kardiologia prenatalna.
Patronat Honorowy – Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Pozdrawiam serdecznie
Komitet Organizacyjny Konferencji
dr Iwona Strzelecka
dr Agnieszka Żalińska – a.b.zalinska@gmail.com
dr Oskar Sylwestrzak – sylwestrzakoskarpatryk@gmail.com