Patryk i Maksymilian

Przebieg ciąż był prawidłowy do 30 tyg.
W 32 tyg (u Patryka) oraz w 33 tyg (u Maksymiliana) położnicy z Bydgoszczy wykryli wadę serca: wrodzone krytyczne zwężenie zastawki aortalnej

Ciężarne – a raczej ich płody były diagnozowane i monitorowane  dalej w Zakładzie Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych ICZMP.

Wspólnie z kardiologami i położnikami zaplanowano ukończenie ciąży aby pierwszych godzinach po porodzie wykonać przez skórne poszerzenie zwężonej zastawki aortalnej.

Przebieg zabiegu u obydwu chłopców odbył się bez powikłań i obydwaj zostali wypisani do domu przed ukończeniem 1 miesiąca życia.

Prof. Maria Respondek Liberska: Co to jest wrodzone krytyczne zwężenie zastawki aortalnej?

Wada serca – krytyczna stenoza aortalna – jeszcze 5 lat temu była przyczyną 90% zgonów noworodków. Czekaliśmy na poród chorego noworodka, a potem czekaliśmy na ustąpienie żółtaczki, sprawdzenie grupy krwi, podawaliśmy leki i czekaliśmy na wolny termin sali kardiochirurgicznej, aby po otwarciu klatki piersiowej kardiochirurg pod kontrolą wzroku mógł dokonać skalpelem poszerzenia nieprawidłowej zastawki….

Takie postępowanie to już historia naszej medycyny.

Dziś wiemy, że chory noworodek z tą wadą serca nie może czekać kilka dni na operacje, wymaga natychmiastowej pomocy w 1 dobie, a nawet w 1 godzinie po porodzie. Umożliwia to prawidłowa diagnoza prenatalna, monitorowanie i wybór właściwego terminu porodu, nie za wcześnie, nie za późno.

Po wykryciu i zdiagnozowaniu wady można zorganizować transport noworodka z sali porodowej do sali cewnikowań, gdzie będzie czekał na niego kardiolog inwazyjny. Zabieg przez skórnego poszerzenia zastawki zostanie przeprowadzony bez otwierania klatki piersiowej, czyli bez skalpela.

U nas, w ośrodku ICZMP kardiolog inwazyjny poznaje swojego pacjenta przed porodem w najlepszym inkubatorze świata, czyli w macicy ciężarnej.

opr. Marek Lipiński, luty 2011