Informacja przed badaniem

Informacja dla ciężarnej przed badaniem USG + ECHO w Zakładzie Kardiologii Prenatalnej ICZMP

 1. Na badanie USG genetyczne + Echo serca płodu można zapisać się pod nr tel.  42 271-15-56 (od pon. do pt. w godz. 8:30-14:30)
 2. Dwa tygodnie od dnia zapisu prosimy o dostarczenie skierowania od lekarza posiadającego umowę z NFZ, bez skierowania można u nas wykonać badanie po uiszczeniu opłaty w kasie szpitala.
 3. Prosimy o przyniesienie za sobą kserokopii opisów poprzednich badań USG, zdjęć  z obecnej ciąży oraz kartę ciąży.
 4. W przypadku poprzedniej ciąży zakończonej powikłaniami konieczna jest także dokumentacja lekarska dotyczącego wcześniejszego potomka.
 5. Nie należy stosować żadnych kremów do smarowania skóry brzucha pacjentki przez 3 dni przed badaniem USG ani w dniu badania. Stosowanie kremów na skórę może pogarszać wizualizację płodu w USG.
 6. Po zgłoszeniu się w dniu badania do Rejestracji otrzyma Pani ankietę z pytaniami, na które prosimy udzielić odpowiedzi przed wejściem do gabinetu badań. Pani odpowiedzi na nasze pytania ułatwiają nam zebranie wywiadu. 
 7. Podczas badania  ciężarna nie powinna być głodna, powinna być napojona (min. 1-2 szklanki wody) i zrelaksowana. Warto wziąć ze sobą coś do picia i jedzenia.
 8. Przed badaniem zapraszamy do toalety – wskazane opróżnienie pęcherza moczowego.
 9. Po wejściu do gabinetu prosimy o zajęcie pozycji leżącej, musimy kilka minut poczekać na adaptację płodu do nowej pozycji ciężarnej.
 10. Dane pacjentki muszą być wprowadzone na ekran aparatu. Robi to nasza pielęgniarka, która po zakończeniu badania dokonuje jego archiwizacji.
 11. Badanie płodu jest wykonywane przez lekarza Zakładu Kardiologii Prenatalnej, który przedstawi się Pani przed badaniem a jego nazwisko znajdzie się na wydruku opisu badania.
 12. Zazwyczaj badanie pojedynczego płodu trwa 45-60 min. Badanie może trwać dłużej, jeżeli są trudne warunki techniczne badania.
 13. W gabinecie ciężarnej może towarzyszyć bliska osoba.
 14. W czasie badania pacjentka może być poproszona o wyrażenie zgody na obecność dodatkowego lekarza w trakcie szkolenia lub studenta medycyny lub grupy studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
 15. W przypadku wskazań do oceny rozwoju i dojrzałości płuc płodu możemy zaproponować test tlenowy dla Pani, który wydłuży czas badania o 3 kwadranse
 16. Opracowanie badania trwa zwykle 3 kwadranse lub dłużej. Zostanie przygotowany dla pacjentki pisemny wynik oraz załączone będą najważniejsze zdjęcia z badania. Całość dokumentacji w wersji elektronicznej pozostaje własnością Zakładu Kardiologii Prenatalnej.
 17. Wynik badania, o ile jest prawidłowy będzie opisany tego samego dnia, a w przypadku stwierdzenia anomalii u płodu opis badania może być gotowy w ciągu 2-3 dni.
 18. W przypadku nieprawidłowości, przy wstępnej lub kolejnej wizycie ciężarna otrzymuje dodatkowo konsultacje w gabinecie nr 12 .
 19. Poza badaniem USG + ECHO w niektórych przypadkach dodatkowo możemy zaproponować wykonanie u ciężarnej zapisu KTG lub EKG
 20. Konsultacji udziela lekarz wykonujący badanie u płodu. Na specjalne życzenie pacjentki może być udzielona dodatkowa konsultacja przez kierownika Zakładu.
 21. Po zakończeniu ciąży otrzyma Pani od nas listownie dodatkową ankietę z prośbą o podanie danych noworodka i/lub zaproszenie na dodatkowe jednorazowe badanie dziecka, w ramach przeprowadzonej diagnostyki przedurodzeniowej.
 22. Obok Zakładu Kardiologii Prenatalnej znajdą Państwo bar „Wszystko ze smakiem” oraz aptekę.
 23. Reasumując prosimy zarezerwować sobie czas na nasze badanie minimum 3 godziny
 24. W przypadku dodatkowych uwag lub  zastrzeżeń prosimy kierować je pisemnie do kierownika Zakładu

W imieniu personelu Zakładu Kardiologii Prenatalnej ICZMP:

Mgr P. Kordjalik

Prof. M. Respondek-Liberska  – Kierownik Zakładu Kardiologii Prenatalnej ICZMP

Opracowanie tekstu: październik 22, 2018

WERSJA DO WYDRUKU