Maciek

Matce powiedziano, że nie przeżyje… A Maciek żyje, w tym roku kończy siedem lat. Jego Mama oczekuje drugiego syna, ta ciąża przebiega bez zakłóceń a przyszły braciszek jest zdrowym płodem.
Oto historia z optymistyczną pointą. Działo się to w Busku Zdroju. Mama Maćka miała wówczas 21 lat, była to jej pierwsza ciąża i pierwszy poród. Od 1 trymestru pozostawała pod opieką położnika. W 37 tygodniu ciąży w czasie rutynowego badania USG lekarza coś zaniepokoiło i skierował ciężarną do ICZMP. Opinia położników była jednoznaczna: u płodu wykryto serce jednokomorowe i matce powiedziano, że Maciej nie przeżyje…

Kobieta trafiła do ZDiPWW.
Prof. Mafia Respondek Liberska: W naszym badaniu echokardiograficznym u płodu płci męskiej wykryto dextrokardie (położenie serca po stronie prawej), przy prawidłowym położeniu żołądka (po stronie lewej). Wielkość serca była prawidłowa, ale budowa serca nieprawidłowa. Był to serce 3 jamowe: dwuprzedsionkowe z pojedynczą komorą. Czynnościowo była to wspólna, pojedyncza komora , druga komora obecna anatomicznie była szczątkowa. Obie zastawki przedsionkowo-komorowe otwierały się do komory o gładkiej trabekulacji (LV). Z dominującej komory odchodziły dwa duże naczynia w ustawieniu równoległym. Przepływy wewnątrzsercowe były prawidłowe.


Karty się odwróciły. Oceniono, iż płód znajduje się w stanie wydolności krążenia, może się rodzić o czasie. Prognoza: po urodzeniu dobry stan noworodka będzie dobry, bez konieczności podawania prostinu, co oznaczało iż Maciek bezpośrednio po porodzie powinien dobrze adaptować się do życia pozamacicznego.
Maciej urodził się o czasie siłami natury, oczywiście czekało go leczenie.
• pierwszy zabieg kardiochirurgiczny pod postacią przewężenia pnia płucnego miał w wieku 4 tygodni; wówczas również dokonano wycięcia cieśni aorty z powodu koarktacji aorty (wypisany został do domu w 42 dobie życia).
• kolejny zabieg etap kardiochirurgicznego polegający na leczeniu rekoartkacji aorty nastąpiła gdy Maciek 3 lata,
• w wieku lat 5 przeszedł operację dwustronnego Glenna.
• obecnie, mając 7 lat chłopiec oczekuje na dalszy etap leczenia kardiochirurgicznego metodą Fontany.
Maciej jest zdrowy i rozwija się prawidłowo, trudno oderwać go od komputera.

Badanie przedmiotowe pokazuje dwie blizny na klatce piersiowej: po lewą łopatką (po I operacji w wieku ok. 4 tygodni) oraz linijną bliznę wzdłuż mostka (po II operacji w wieku lat 3). Można dostrzec też niewielką deformację klatki piersiowej spowodowaną przemieszczeniem serca na prawą stronę, głośny szmer skurczowy w II międzyżebrzu, nieco wzmożone uderzenie przedsercowe. Ma dyskretną sinicę i palce pałeczkowate.
Mama Maćka jest aktualnie jest w 2 ciąży i po badaniu echokardiograficznym wiemy iż oczekuje na poród zdrowego chłopca.

Oboje rodzice chłopca po rozmowie z nami wyrazili zgodę na umieszczenie Maćka foto i jego historii wśród naszych pacjentów….
Ku pokrzepieniu innych.

Opr. M. Lipiński, czerwiec 2011